Začánáme s flipováním

Flipování (angl. flipping) či "víření" je samotná manipulace s motýlkem. Provádět tyto tzv. triky (název způsobu otevření, zavření nebo jen manipulace) lze téměř s jakýmkoliv motýlkem. Jsou tvary nožů, které si o to přímo říkají a tvary nožů, které se na to vyloženě nehodí, ale jde to i s nimi. Ještě připomenu, že motýlek pro triky musí mít čepel broušenou jen z jedné strany. Flipování je tedy technika otevírání nože za pomocí jedné ruky (pokud nejde o předávací trik). Tato technika byla původně vymyšlena také jako zastrašování nepřítele, ale v dnešní době je to hlavně druh jakého si sportu, umění či pouhá frajeřinka.

Triky se dají rozdělit do několika skupin podle několika kritérií. Prvním kritériem může být to, jestli máme nůž zajištěný (stále otevřený či stále zavřený) nebo odjištěný (budeme ho tedy otvírat či zavírat). Triků se stéle otevřeným nožem je daleko méně a dají se provádět s téměř jakýmkoliv nožem, ne jen s balisongem, což o druhé skupině triků tvrdit nelze. Další rozdělení je jde-li o obyčejný trik (trik dělá jen jedna ruka), či trik při kterém si nůž předáme z ruky do ruky anebo dokonce děláme triky oběma rukama najednou se dvěma noži. Lze provádět i dva velmi těžké triky najednou, každá ruka provede jiný trik. Rozdělit triky můžeme také podle složitosti nebo podle druhu samotného otevírání. Nejjednodušší triky vycházejí ze základního "flipu" (salta či spíše otočky), pokračují přes tzv. "twirling" (otočení nože pomocí prstů), dále pak k hodům tzv. "aerials" (vzdušné triky) až k těžkým "rollům" (otáčení/rolování nože kolem celého prstu) a nejtěžší část - házení z "rollů" či dokonce předávání nože při rolování mezi jednotlivými prsty. Další kategorie triků je také používání lidských částí, mám na mysli např. hod, při kterém nůž chytneme otevřený vnitřní částí lokte, nebo hod, který je veden pod zvednutou nohou, či dokonce kopání do nože a následné chytnutí balisongu. Posledním kritériem je, jakým způsobem držíme nůž než provedeme samotný trik, držení nože je důležité i při bezpečnosti, protože většina začátečnických zranění pochází od špatného úchopu. Zde jsou nejen základní úchopy:

BITE HANDLE

Tomuhle se anglicky říká Bite handle, tedy "Kousavá rukojeť", ale preferuji spíš název nebezpečná rukojeť. Nebezpečná nebo-li kousavá proto, že při zavírání nože nám do prstů narazí ostrá část čepele. Většina ze základních triků, které začínají z tohoto držení, tedy držení nebezpečné rukojeti do dlaně, je označena jako Bite Handle. Rukojeť je od bezpečné rozlišená většinou pojistkou, nebo-li západkou (typ nože batangas).

SAFE HANDLE

Toto je anglicky Safe Handle, tedy Bezpečná rukojeť. Když nůž zavíráme, prsty nám překryje část čepele, která není broušená, proto ten název. Většina nejen základních triků začíná z držení za tuto část. Odlišuje se absencí západky na rukojeti (typ nože batangas).

FORWARD GRIP

Základní držení nože (angl. Forward grip closed). Bezpečná rukojeť směřuje do dlaně. Při otevření nože nám v ruce zůstane bezpečná rukojeť. Držení někdy nazýván normální úchop a jinak podobně.

FORWARD BITE HANDLE GRIP

Druhé základní držení nože s tím rozdílem, že nebezpečná rukojeť směřuje do dlaně. Anglicky je to Forward Bite Handle grip, ale v názvu triku se objevuje jen Bite Handle.

BACKHAND GRIP CLOSED

Opačné držení nože (angl. Backhad Grip Closed), bezpečná rukojeť směřuje do dlaně. Triky které začínají z této polohy většinou mají v názvu Backhand - což je jednoduší označení tohoto držení.

BACKHAND BITE GRIP CLOSED

Opačné držení nože za nebezpečnou rukojeť. I tyto triky mají v názvu Backhand nebo přesněji Backhand Bite Handle.

FORWARD GRIP OPEN

Otevřený nůž v základním nebo obyčejném držení. Triky začínající z tohoto držení mají často na začátku názvu Open. Celý anglický název je Forward Open Grip.

BACKHAND OPEN OPEN

Opačné držení otevřeného nože. Anglicky by to bylo Backhand Open Grip.

Při samotném flipování se může objevit pár problémů. Jedním ze závažnějších problémů je použití nepružinové západky, která se při manipulaci s nožem stále nevhodně motá do cesty. Řešit to lze například odmontováním západky, nebo malými gumičkami, které navlíkneme na západku co nejblíže k samotné rukojeti tak, aby byla západka stále ve vzpřímeném stavu. Místo gumičky lze použít i kus nějaké bužírky. Lze jí i zalepit "na tvrdo", sice nebude úplně držet, ale po čase se rozpohybuje - sice půjde z tuha, ale je to je také jakési řešení. Úplně nejlepším řešením je udělat z nepružinové západky pružinovou, ale to už je otázka šikovnosti a kreativity každého z nás. Další z těchto problémů jsou nepříjemně otlučené klouby při učení nejen základních triků. To lze omezit váhou motýla, např. s robustním Spyderco Spyderfly jsou rány do kloubů daleko horší, než s lehčím BM42 nebo dokonce s Benchmade 51. Volba lehkého nože je jediné, co se s tím dá dělat, při pravidelném otloukání si klouby celkem zvyknou a člověk potom stejně přejde na těžší triky, kde už to není tak hrozné. Posledním problémem při flipování je nedočkavost. Naučit se daný základní trik není takový problém, ale potom ho chce cvičit a cvičit, protože jedině čas vypiluje trik k dokonalosti a dá mu ten správný "šmrnc", přesnost a rychlost.

Jednodušší triky se dají naučit za pár minut, vypilovat za pár hodin či dní, u těch složitějších může trvat samotné pilování i měsíce. Není dobré se vrhnout, po naučení několika základních triků, na ty těžké a téměř nejtěžší triky, protože i ty těžké triky obsahují nějaké metody lehkých a pokročilých triků. Hlavně motorika prstů i celé ruky se musí učit postupně. Člověka to musí bavit a také se tomu musí pečlivě věnovat, hlavně ze začátku. Pokud to člověka nechytne, nemá cenu se s tím nějak hluboce zabývat.

Výběr balisongu

Výběrem balisongu jako nože se dostáváme někam mezi pevné a zavírací nože. Pevný nůž bude vždy pevnější než motýlek, ale ten je vždy pevnější než klasický zavírací nůž. Vždyť si vezměme fakt, pro co je motýlek konstruován (myslím kvalitní produkci) – aby lítal vzduchem, stokrát za den se otevřel a zavřel, je prověřován pády na tvrdé povrchy a stále drží. Vydrží tohle všechno klasický zavírací nůž? Jak dlouho Vás bude bavit otevírat obyčejný zavírací nůž? Kolik druhů otevření má motýlek? Řeknu to úplně přesně - nepočítaně. Jeho konstrukce je jednoduchá, nic navíc, co by se mohlo rozbít. Než si začneme vybírat nůž, je důležité si uvědomit, na co ho vlastně chceme. Výběr samotného nože se tím dost změní, protože požadavky na nůž, který bude hlavně na flipování, jsou jiné, než na nůž, který bude sloužit jako EDC (angl. Every Day Carry = každodenní nošení).

Při výběru nože na každodenní nošení je třeba brát v úvahu tvar čepele, ergonomii rukojetí, klip na uchycení nebo rovnou pouzdro, váhu, způsob zajištění nože a v neposlední řadě i velikost. Malé balisongy jsou v tomto ohledu docela výhodou - nevíte, že ho vůbec máte v kapse. V potaz musíme brát samozřejmě i materiál čepele. V případě řezání dřeva, plastů, masa a jiných měkčích materiálů postačí tvrdost do 60 HRC a nebude-li s ní sekáno tvrdé dřevo, laminát, kosti nebo paroží, není potřebná vysoká odolnost na opotřebení a tvrdost nad 67 HRC (tvrdost pilníku na železo). Doporučuje se ocel např. 440C, 154CM a jim podobné, což jsou u dobrých balisongů snad všechny. Vroubkované (serrated) ostří sice zlepšuje řezací schopnosti nože, ale o to hůř se brousí. Proto je dobré zvážit fakt, jestli je na noži potřebné. Jako zastrašující fakt do ulic je určitě vhodné, ale pokud bude nůž hojně používán a často broušen, je lepší se tomuto vylepšení vyhnout.

Při výběru nože pro flipování bude zajímavá hlavně jeho váha (doporučuji maximálně do 150g až 200g). Tvar ohnutých rukojetí není pro tuto činnost příliš vhodný a vroubkované čepeli by bylo také lepší se vyhnout. Musíme si uvědomit jeden fakt pro výběr nože na flipování – kdo se tím bude alespoň chvíli zabývat, určitě se řízne (bude-li používat nabroušený nůž). Vždy je jen otázkou času, kdy se při této činnosti vytvoří nějaká chyba, která bude odměněna krví. Proto doporučuji vyhnout se vroubkovanému ostří, udělá lepší a hlubší řez a tudíž se rána déle hojí. Pro flipování je také absolutně nevhodný nůž broušený z obou stran, lze s ním provádět hodně omezené množství triků. S malým balisongem lze sice také flipovat, ale k těmto účelům je určitě lepší používat motýlek standardní velikosti. Lépe se drží, tím pádem se s ním lépe manipuluje.

V této kategorii lze doporučit (i s ohledem na cenu a zpracování) nůž Bradley Kimura (číslo si zvolte podle toho, co se Vám líbí), nebo hůře zpracované Bear OPS B-200, B-300 a B-400. Další možností je Böker plus balisong, nebo pak jako flipovací vrchol BM42, či jeho lépe sehnatelná levnější kopie Exiled FU42. Jiné možnosti jsou nynější modely BM62 a BM67 (lze i BM51), Protech FlyFather nebo BRS Alfa Beast. Jiné vhodné balisongy (jako např. Cold Steel Arc Angel nebo Microtech Tachyon) lze jen těžko získat. Spousta flipařů se těší na nový model Tachyon II, protože má podle dostupných informací také velký potenciál pro manipulaci s nožem.

Při výběru nože na flipování může také rozhodnout fakt, jestli se k vybranému modelu dá pořídit trénovací balisong. Těchto variant je bohužel málo. K BM42 lze mít BM40TR, k BM62 je trénovací model BM62T, Bear OPS má také trénovací variantu B-200 s označením B-201 a Exiled FU42 má dokonce několik variant trénovacích balisongů. Dokonce i Spyderco má svůj trénovací nůž, který má označení Smallfly Trainer a samozřejmě vychází z malého balisongu Spyderco Smallfly. Trénovací nože lze koupit i od čínských modelů, ale jejich kvalita je na stejné úrovni jako jejich ostré verze.

Velmi těžké je najít nůž jak pro každodenní nošení, tak pro flipování, protože se většinou tyto parametry rozcházejí. Samozřejmě každému vyhovuje něco jiného, jak pro flipování, tak pro EDC, proto je výběr nože velice individuální a to i po stránce designu. Obecně lze ale vybrat nůž, se kterým se dá flipovat a má zároveň klip (např. BM51 nebo Böker plus balisong).

z knihy Balisong - motýlkový nůž
Tomáš Turnhöfer, 2012 Nová Forma
ISBN 978-80-7453-275-7Video o balisongu - Malý úvod do světa balisongu[ ZAČÍNÁME S FLIPOVÁNÍM ]       [ TUTORIAL ]       [ ABECEDNÍ SEZNAM TRIKŮ ]

© Fix    (www.balisong.cz/tutorial)