ČLÁNKYJak vybrat správný balisong
Výběrem balisongu jako nože se dostáváme někam mezi pevné a zavírací nože. Pevný nůž bude vždy pevnější než motýlek, ale ten je vždy pevnější než klasický zavírací nůž. Vždyť si vezměme fakt, pro co je motýlek konstruován (myslím kvalitní produkci) – aby lítal vzduchem, stokrát za den se otevřel a zavřel, je prověřován pády na tvrdé povrchy a stále drží. Vydrží tohle všechno klasický zavírací nůž? Jak dlouho Vás bude bavit otevírat obyčejný zavírací nůž? Kolik druhů otevření má motýlek? Řeknu to úplně přesně - nepočítaně. Jeho konstrukce je jednoduchá, nic navíc, co by se mohlo rozbít. Než si začneme vybírat nůž, je důležité si uvědomit, na co ho vlastně chceme. Výběr samotného nože se tím dost změní, protože požadavky na nůž, který bude hlavně na flipování, jsou jiné, než na nůž, který bude sloužit jako EDC (angl. Every Day Carry = každodenní nošení).

Při výběru nože na každodenní nošení je třeba brát v úvahu tvar čepele, ergonomii rukojetí, klip na uchycení nebo rovnou pouzdro, váhu, způsob zajištění nože a v neposlední řadě i velikost. Malé balisongy jsou v tomto ohledu docela výhodou - nevíte, že ho vůbec máte v kapse. V potaz musíme brát samozřejmě i materiál čepele. V případě řezání dřeva, plastů, masa a jiných měkčích materiálů postačí tvrdost do 60 HRC a nebude-li s ní sekáno tvrdé dřevo, laminát, kosti nebo paroží, není potřebná vysoká odolnost na opotřebení a tvrdost nad 67 HRC (tvrdost pilníku na železo). Doporučuje se ocel např. 440C, 154CM a jim podobné, což jsou u dobrých balisongů snad všechny. Vroubkované (serrated) ostří sice zlepšuje řezací schopnosti nože, ale o to hůř se brousí. Proto je dobré zvážit fakt, jestli je na noži potřebné. Jako zastrašující fakt do ulic je určitě vhodné, ale pokud bude nůž hojně používán a často broušen, je lepší se tomuto vylepšení vyhnout.

Při výběru nože pro flipování bude zajímavá hlavně jeho váha (doporučuji maximálně do 150g až 200g). Tvar ohnutých rukojetí není pro tuto činnost příliš vhodný a vroubkované čepeli by bylo také lepší se vyhnout. Musíme si uvědomit jeden fakt pro výběr nože na flipování – kdo se tím bude alespoň chvíli zabývat, určitě se řízne (bude-li používat nabroušený nůž). Vždy je jen otázkou času, kdy se při této činnosti vytvoří nějaká chyba, která bude odměněna krví. Proto doporučuji vyhnout se vroubkovanému ostří, udělá lepší a hlubší řez a tudíž se rána déle hojí. Pro flipování je také absolutně nevhodný nůž broušený z obou stran, lze s ním provádět hodně omezené množství triků. S malým balisongem lze sice také flipovat, ale k těmto účelům je určitě lepší používat motýlek standardní velikosti. Lépe se drží, tím pádem se s ním lépe manipuluje.

V této kategorii lze doporučit (i s ohledem na cenu a zpracování) nůž Bradley Kimura (číslo si zvolte podle toho, co se Vám líbí), nebo hůře zpracované Bear OPS B-200, B-300 a B-400. Další možností je Böker plus balisong, nebo pak jako flipovací vrchol BM42, či jeho lépe sehnatelná levnější kopie Exiled FU42. Jiné možnosti jsou nynější modely BM62 a BM67 (lze i BM51), Protech FlyFather nebo BRS Alfa Beast. Jiné vhodné balisongy (jako např. Cold Steel Arc Angel nebo Microtech Tachyon) lze jen těžko získat. Spousta flipařů se těší na nový model Tachyon II, protože má podle dostupných informací také velký potenciál pro manipulaci s nožem.

Při výběru nože na flipování může také rozhodnout fakt, jestli se k vybranému modelu dá pořídit trénovací balisong. Těchto variant je bohužel málo. K BM42 lze mít BM40TR, k BM62 je trénovací model BM62T, Bear OPS má také trénovací variantu B-200 s označením B-201 a Exiled FU42 má dokonce několik variant trénovacích balisongů. Dokonce i Spyderco má svůj trénovací nůž, který má označení Smallfly Trainer a samozřejmě vychází z malého balisongu Spyderco Smallfly. Trénovací nože lze koupit i od čínských modelů, ale jejich kvalita je na stejné úrovni jako jejich ostré verze.

Velmi těžké je najít nůž jak pro každodenní nošení, tak pro flipování, protože se většinou tyto parametry rozcházejí. Samozřejmě každému vyhovuje něco jiného, jak pro flipování, tak pro EDC, proto je výběr nože velice individuální a to i po stránce designu. Obecně lze ale vybrat nůž, se kterým se dá flipovat a má zároveň klip (např. BM51 nebo Böker plus balisong).

© Fix; 2012 

                další článek